Aktīvā atpūtaAstronomiskais pavasaris 2024. gadā

Astronomiskais pavasaris 2024. gadā

Astronomiskais pavasaris 2024

Astronomiskais pavasaris 2024. gadā Latvijā sāksies trešdien, 20. martā, un beigsies ceturtdien, 20. jūnijā. Šis laika posms atzīmē Zemes orbītas cikliskās pārejas posmu, kad dienas un naktis visā pasaulē ir aptuveni vienāda garuma.

Pavasara ekvinokcija, kas notiek martā, kad Saule šķērso debess ekvatoru, virzoties no dienvidiem uz ziemeļiem. Šajā brīdī gan ziemeļu, gan dienvidu puslodē tiek piedzīvots aptuveni vienāds saules apgaismojuma laiks.

Kas ir astronomiskais pavasaris?

Astronomiskais pavasaris ir periods, kas tiek noteikts balstoties uz Zemes orbītas pozīciju attiecībā pret Sauli. Tas ir saistīts ar Zemes rotācijas ass slīpumu, kas ir 23,5 grādi attiecībā pret tās orbītu ap Sauli. Šī ass slīpuma dēļ gadalaiki ilgst dažādu laiku un to sākuma datumi katru gadu var nedaudz atšķirties. Astronomiskā pavasara sākumu un beigas nosaka ekvinokcijas un saulgrieži.

Astronomiskais pavasaris 2024, izskaidrots shēmā kur zeme griežas ap sauli
Foto atsauce: researchgate.net


Meteoroloģiskais pavasaris

Atšķirībā no astronomiskā pavasara, meteoroloģiskais pavasaris tiek noteikts, balstoties uz temperatūras cikliem, un tas sākas 1. martā, beidzas 31. maijā. Šāda veida sezonu iedalījums ir izstrādāts, lai meteoroloģijā vieglāk veiktu novērojumus un prognozes, kā arī lai salīdzinātu sezonālās un mēneša statistikas datus. Meteoroloģiskais pavasaris nodrošina konsekventāku datu salīdzināšanu, jo tas sekotu Gregora kalendāram un neietekmētu sezonas garuma svārstības, ko rada astronomisko ekvinokciju un saulgriežu nedaudz mainīgie datumi katru gadu.

Pavasarī uzziedējušas baltas puķes: sniegpulkstenītes
Foto atsauce: ziemellatvija.lv

Kāpēc astronomiskā un meteoroloģiskā pavasara sākuma datumi atšķiras?

Astronomiskais pavasaris ir atkarīgs no Zemes orbītas un tās rotācijas ass slīpuma attiecībā pret Sauli, kas nosaka ekvinokcijas un saulgriežus. Meteoroloģiskais pavasaris, savukārt, ir saistīts ar temperatūras cikliem un mērķis ir nodrošināt vienmērīgāku statistikas datu iegūšanu un salīdzināšanu.

Astronomiskais pavasaris 2024. gadā sākas 20. martā

2024. gadā astronomiskais pavasaris sāksies 20. martā, bet meteoroloģiskais – jau 1. martā. Abu pieejas atspoguļo dažādus aspektus, kā mēs uztveram un definējam gadalaikus.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences