Aktīvā atpūta23. februaris vīriešu diena, vai to svin tikai Latvijā?

23. februaris vīriešu diena, vai to svin tikai Latvijā?

23. februaris vīriešu diena

Latvijā, kā arī citur pasaulē, ik gadu tiek atzīmētas un svinētas dažādas atceres un svētku dienas, kas veltītas noteiktām sabiedrības grupām vai notikumiem. Lai gan Latvijā 8. marta sieviešu diena tiek svinēta ar lielu aizrautību, mazāk zināms fakts ir tas, ka arī vīriešiem ir sava īpaša diena – 23. februāris. Šī diena ir pazīstama kā vīriešu diena Latvijā. Šī diena aizvien saglabā savu nozīmi, neskatoties uz to, ka tās izcelsme un svinēšanas tradīcijas ir cieši saistītas ar pagātnes politisko režīmu.

Starptautiskā vīriešu diena

Starptautiskā vīriešu diena, kas katru gadu tiek svinēta 19. novembrī, ir kļuvusi par svarīgu datumu kalendārā, kas veltīts vīriešu jautājumu izcelšanai un dzimumu līdztiesības veicināšanai. Šīs svētku dienas aizsākums meklējams 1992. gadā, kad profesors Thomas Oaster 7. februārī pasludināja 19. novembri par Starptautisko vīriešu dienu. Oficiālu atzīšanu šī diena ieguva 1999. gadā Trinidadā un Tobago, kļūstot par ikgadēju pasākumu, kas aicina uz refleksiju un rīcību saistībā ar vīriešu lomu un izaicinājumiem mūsdienu sabiedrībā.

Kāpēc Latvijā vīriešu diena tiek svinēta citā datumā?

Vīriešu diena Latvijā ir mantota svētku diena no Padomju Savienības laika, kad 23. februāris tika atzīmēts kā Padomju armijas un Jūras kara flotes diena. Šī diena bija veltīta vīriešiem, īpaši tiem, kas dienēja vai bija dienējuši armijā. Atšķirībā no starptautiskās prakses, kur vīriešu diena tiek atzīmēta 19. novembrī, Latvijā un citās bijušajās Padomju Savienības valstīs šī tradīcija ir saglabājusies kā atmiņa un cieņas izrādīšana vīriešiem 23. februārī.

Vīriešu dienas vēsture Latvijā

Padomju Savienības armija Padomju laikā.
Foto atsauce: spoki.lv

23. februārī Latvijā tiek svinēta vīriešu diena, kas sākās Padomju Savienības laikā. Tajā visi vīrieši tika godināti ar apsveikumiem, dāvanām un kopīgām svinībām skolās un darbavietās. Lai gan šī tradīcija nav tik izplatīta tagad, tā joprojām ir nozīmīga, un dažādas paaudzes to uztver atšķirīgi. Tomēr vecāku gājuma cilvēki parasti vēl svin šo dienu, atceroties un godinot vīriešus.

Citi svētki 23. februārī pasaulē

23. Februāris ir diena, kad pasaulē tiek atzīmēti vairāki nozīmīgi svētki un notikumi. Šī diena ne tikai ir kalendārā iezīmēta kā gada 54. diena, pēc kuras līdz gada beigām atlikušas vēl 311 (vai 312 garajā gadā) dienas, bet arī ir pilna ar dažādām svinībām un pasākumiem, kas atspoguļo mūsu sabiedrības daudzveidību un pasaules tradīcijas.

Vārda dienas

Papildus starptautiski atzīmētiem svētkiem, 23. februāris ir arī diena, kad tiek svinētas vārda dienas. Latvijā šajā dienā savu vārda dienu svin Almants un Haralds, kā arī citi līdzīgi vārdi, kas kalendārā nav iekļauti, kā piemēram, Almands, Almonds, Aralda, Aralds, Haralda, Harolds, Herolds, Heronija.

Starptautiskā sapratnes un miera diena

23. februārī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā sapratnes un miera diena. Šī diena atgādina par svarīgu notikumu, kad uzņēmēji no dažādām pasaules malām sapulcējās, lai diskutētu par jautājumiem, kas skar visus mūs. To aizsāka organizācija ”Rotary International”, kuras mērķis ir veicināt sapratni, labu gribu, veselību un mieru pasaulē.

Starptautiskās sapratnes un miera dienas simbols: balts balodis
Foto atsauce: nationaltoday.com

Nacionālā tenisa spēlēšanas diena

Vēl viens nozīmīgs notikums, ko pasaulē svin 23. februārī, ir Nacionālā tenisa spēlēšanas diena. Šī diena atgādina par tenisa sporta vēsturi un tā attīstību. Teniss, kā mēs to pazīstam šodien, sākās ap 1800. gadu vidu Anglijā, taču tā saknes meklējamas jau 12. gadsimtā Francijā. Teniss ir izaudzis par pasaulē iecienītu sporta veidu. Šim sporta veidam ir tūkstošiem spēlētāju un miljoniem fanu.

23. februaris

Lai gan 23. februaris vīriešu diena Latvijā ir saistīta ar Padomju Savienības vēsturisku notikumu, tā joprojām ir svarīga daudziem cilvēkiem, kas šo tradīciju turpina vai atceras ar cieņu. Šī diena ir iespēja izrādīt atzinību un godināt vīriešus mūsu dzīvēs. Tajā pašā laikā, tā ir diena, kad atcerēties vēsturiskās saknes, kas veidojuši mūsu neatkarīgo valsti Latviju. Neskatoties uz datumu atšķirībām starptautiskajā kontekstā, 23. februāris Latvijā paliek kā nozīmīga diena, kam vajadzētu vienot cilvēkus.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences