ĒdiensVai Latvijā ir dārgākā pārtika Baltijā?

Vai Latvijā ir dārgākā pārtika Baltijā?

Latvijas pārtikas cenu analīze ir svarīga tēma, jo mūsu kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – ir novēroti līdzīgi cenu pārmaiņu procesi. Interesanti, ka katrā valstī šķiet, ka cenas ir augstākās tieši tur. Bet vai tas patiešām tā ir?

Pārtikas cenu kāpums Baltijā

Saskaņā ar Eiropas Savienības datiem, Lietuvā novērots vislielākais pārtikas cenu kāpums. Taču, veicot pirkumus, bieži vien kaimiņvalstīs iespējams atrast lētākus produktus nekā Latvijā. Tas rada jautājumu – kāpēc?

Pārtikas cenas Latvijā: Maxima un Rimi

Analizējot Rimi un Maxima e-veikalu cenas Baltijas valstīs, redzams, ka vieni un tie paši produkti Latvijā maksā dārgāk. Lai gan ir produkti, kas Lietuvā vai Igaunijā maksā vairāk, tomēr kopumā Latvijā cenas ir augstākas. Piemēram, Rimi veikalos Latvijā ir dārgāks vīns un šampanietis, kamēr Maxima – kafija. Cenu atšķirības bieži tiek skaidrotas ar dažādiem nodokļiem vai akcīzēm.

Cenu atšķirības pašu zīmolu produktiem

Izanalizējot veikalu pašu zīmolu produktus, kas teorētiski būtu līdzīgi visās valstīs, Latvijā tie tomēr maksā dārgāk. Šī atšķirība ir vērojama it īpaši Rimi veikalos. Tas liecina, ka pat vienā un tajā pašā veikalu ķēdē cenu politika var būtiski atšķirties atkarībā no valsts.

Apkopojot iegūtos datus, var secināt, ka Latvijā pārtikas cenas ir augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā, it īpaši salīdzinot vienas un tās pašas veikalu ķēdes produktus.

Bildes ņemtas no:health un cnbc.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences