FinansesSkaidras Naudas Darījumi Eiropā Tiek Ierobežoti

Skaidras Naudas Darījumi Eiropā Tiek Ierobežoti

Skaidras naudas darījumi Eiropā tiks ierobežoti līdz 10 000 eiro, cīnoties pret naudas atmazgāšanu

Eiropas Savienība plāno ieviest būtiskus ierobežojumus skaidrās naudas darījumiem, nosakot maksimālo summu 10 000 eiro. Šī iniciatīva paredzēta, lai cīnītos pret naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu. Izņēmumi būs iespējami tikai privātpersonām īpašos gadījumos.

Jauni noteikumi naudas atmazgāšanas novēršanai

Jaunie noteikumi paplašinās finanšu izmeklēšanas iestāžu pilnvaras, kas palīdzēs efektīvāk atklāt un novērst naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas gadījumus. Šīs pilnvaras būs vērstas uz aizdomīgu operāciju izskaušanu, veidojot sistēmu, kas ēnu ekonomikas dalībniekiem skaidrās naudas izmantošanu padarīs komerciāli nepievilcīgu.

Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns

Cilvēks met monētu caurspīdīgā burkā.
Foto atsauce: Monstera Production

Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns 2024.-2027. gadam paredz līdz 2027. gadam samazināt ēnu ekonomiku par vienu procentpunktu. Šī plāna ietvaros tiek prognozēts papildu ienākums valsts budžetā 120 miljonu eiro apmērā. Viens no nozīmīgākajiem pasākumiem ir skaidras naudas aprites samazināšana.

Latvijas Bankas iniciatīvas skaidras naudas pieejamībai

Latvijas Banka jau vairākus gadus pievērš īpašu uzmanību skaidras naudas pieejamībai. 2021. gadā tika parakstīts sadarbības memorands ar lielākajām bankām Latvijā, lai nodrošinātu skaidras naudas pieejamību. Tas palīdzēja stabilizēt bankomātu tīklu un uzlabot reģionālo pārklājumu, padarot skaidras naudas izņemšanu pieejamāku iedzīvotājiem.

Bankomātu tīkla attīstība

Dažādu valūtu banknotes, euro skaidrā naudā.
Foto atsauce: cottonbro studio

No 2013. gada līdz 2023. gadam banku filiāļu skaits samazinājies par 91.5%, un bankomāti ir kļuvuši par galveno skaidrās naudas pieejamības avotu. Kopš 2021. gada bankomātu skaits Latvijā ir nedaudz samazinājies, bet memoranda dalībnieki turpina nodrošināt šo pakalpojumu pieejamību.

Jaunās prasības bankām

Ja tiks apstiprināti likuma grozījumi, no 2025. gada 1. janvāra bankām būs jāievēro šādas prasības:

  • Bankomātu skaita un ģeogrāfiskās pieejamības nodrošināšana.
  • Minimālais bankomātu darbības laiks.
  • Skaidrās naudas izmaksas pakalpojumu sniegšana bez maksas.
  • Administratīvās sankcijas par prasību neievērošanu.

Skaidrās naudas nozīme un sabiedrības apmierinātība

Cilvēks tur abās rokās 500 eiro banknotes.
Foto atsauce: cottonbro studio

Skaidrās naudas loma joprojām ir nozīmīga, veidojot aptuveni ceturto daļu no kopējiem maksājumiem. Socioloģiskās aptaujas dati liecina, ka 84% Latvijas iedzīvotāju ir apmierināti ar skaidrās naudas pieejamību. Latvijas Banka turpina strādāt, lai nodrošinātu izvēles iespējas starp dažādiem naudas veidiem, ņemot vērā katra priekšrocības.

Skaidras naudas darījumi Latvijā

Eiropas Savienības plānotie ierobežojumi skaidrās naudas darījumiem. Skaidrās naudas pieejamība krīzes situācijās un sabiedrības apmierinātība ar šī pakalpojuma nodrošināšanu ir būtiski faktori, kas ietekmē kopējo finanšu stabilitāti.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences