FinansesPasaules bankas prognozes 2024. gadam

Pasaules bankas prognozes 2024. gadam

Pasaules Banka publicējusi 2024. gada ekonomikas prognozes, paredz vājāko izaugsmi pēdējo 30 gadu laikā

Pasaules Banka nesen publicējusi savu jaunāko ziņojumu “Pasaules ekonomikas perspektīvas“, kas paredz, ka 2024. gadā pasaules ekonomikas izaugsme būs viena no vājākajām pēdējo 30 gadu laikā. Šis raksts apskatīs detalizētu analīzi par šīm prognozēm, to ietekmi uz dažādām ekonomikas nozarēm, kā arī izskatīs galvenos faktorus, kas veicina šo izaugsmes tempu samazināšanos.

Globālā ekonomikas izaugsme

Cilvēks kāpj augšā pa pieaugošā secībā saliktiem stabiem

Pasaules Bankas dati norāda, ka, salīdzinot ar 2023. gada izaugsmes rādītāju 2,6%, 2024. gada prognozes ir samazinājušās līdz 2,4%, kas ir zemāks rādītājs nekā iepriekšējā prognoze, kas bija 2,1%. Tiek prognozēts, ka 2025. gadā izaugsme nedaudz palielināsies, sasniedzot 2,7%. Šīs prognozes atspoguļo dažādus makroekonomiskos faktorus, piemēram, inflācijas samazināšanos un naudas kā arī kredītu politikas novājināšanos.

Izaugsme attīstības valstīs

Attīstības valstu ekonomikas izaugsme 2024. gadā ir prognozēta tikai 3,9% apmērā, kas ir zemāk nekā vidējais iepriekšējā desmitgadē sasniegtais rādītājs. Tas ir par vienu procentpunktu zemāks, salīdzinot ar iepriekšējo desmitgadi. Papildus, jaunattīstības valstīs ekonomikas izaugsme būs zemāka nekā iepriekš prognozēts.

Izaugsme Eiropā un Centrālāzijā

Eiropas naudas vienība eiro, Eiropas simbils; aplis veidot no dzeltenām zvaigznēm

Eiropā un Centrālāzijā 2024. gadā tiek prognozēta izaugsme 2,4% apmērā, kas pieaugs līdz 3,7% 2025. gadā. Šīs prognozes parāda, ka galvenie izaugsmes faktori būs privātā patēriņa pieaugums, ko sekmēs inflācijas spiediena samazināšanās, kā arī eksporta pieaugums. Neskaidrības saglabājas, ņemot vērā Krievijas militārās aktivitātes Ukrainā, kas var ietekmēt reģiona ekonomikas stabilitāti.

Ilgtermiņa izaicinājumi un iespējas

Lai sasniegtu klimata pārmaiņu mazināšanu un citus globālos attīstības mērķus līdz 2030. gadam, attīstības valstīm būs nepieciešams ievērojami palielināt investīcijas — aptuveni 2,4 triljonus ASV dolāru gadā. Taču bez visaptverošās politikas paketes perspektīvas šādu investīciju pieaugumam nav gaišas nākotnes. Izaugsmes tempu var ietekmēt arī inflācijas kritums, fiskālo un ārējo pozīciju uzlabošanās, kā arī cilvēku piekļuves interneta paplašināšanās laikā, kad ”per capita” investīciju izaugsme attīstības ekonomikās palielinās.

Kopsavilkums par Pasaules bankas prognozi

Pasaules bankas ēka Vašingtonā

Šis ziņojums parāda, ka nākotnes ekonomiskās perspektīvas ir ne tikai izaicinošas, bet arī piedāvā iespējas politikas veidotājiem un investoriem. Globālās ekonomikas izaugsme 2024. gadā ir prognozēta kā samazināta, taču ar pareizu pieeju un politikas instrumentiem ir iespējams sasniegt ilgtspējīgu izaugsmi un samazināt nabadzību. Šie dati ir svarīgi ne tikai ekonomistiem un politikas veidotājiem, bet arī uzņēmējiem un investoriem, kas meklē iespējas globālajā tirgū.

Bildes ņemtas no: hoover, financialtimes, investopedia, articlesavingguides.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences