BūvniecībaNacionālais futbola stadions varētu izmaksāt ap 50 miljoniem 

Nacionālais futbola stadions varētu izmaksāt ap 50 miljoniem 

Nacionālais futbola stadions visticamāk tiks būvēts Lucavsalā. Projekts varētu izmaksāt ap 50 miljoniem

Nacionālā futbola stadiona (NFS) izbūves iecere Lucavsalā ir kļuvusi par nozīmīgu pilsētas plānošanas jautājumu. ”Rīgas dome” un ”Latvijas Futbola federācija” (LFF) ir kopīgi izvērtējuši deviņas iespējamās stadiona vietas. Lēmums balstās uz vairākām ekspertu izvērtētām iespējamām stadiona atrašanās vietai, no kurām Lucavsala tika izraudzīta kā vispiemērotākā.

Zilas stadiona sēdvietas ar baltām margām.

Neraugoties uz plašām diskusijām, tika pieņemts lēmums par 16 000 sēdvietu stadiona būvēšanu Lucavsalā. Šī vieta tika izvēlēta dēļ tās pieejamības sabiedriskajam transportam un tuvumu Rīgas centram.

Sabiedrība un infrastruktūra

Panorāma: Lucavsalas mazdārziņi, zaļā zona.

Iedzīvotāju bažas un infrastruktūras trūkumi ir divi galvenie izaicinājumi, kas saistīti ar Nacionālā futbola stadiona plānošanu Lucavsalā. Apkaimju alianses pārstāve Marta Kotello norāda uz nepieciešamību būvēt jaunu ceļu savienojumu, kas varētu negatīvi ietekmēt vairāk nekā 300 mazdārziņu vienību.

Stadionam nepieciešamā infrastruktūra ietvers jaunu ceļu savienojumu ar Bauskas ielu un Mūkusalas ielu, kas skars daļu no esošajiem mazdārziņiem. Vēl vairāk, paredzēts izbūvēt vairākus gājēju un velo tiltus, kas savienos Lucavsalu ar citām Daugavas salām.

Finansējums un projekta izmaksas

Nacionālais futbola stadiona un blakus esošie āra futbola laukumu vizualizācija

”Latvijas Futbola federācija” ziņo, ka stadiona būvniecības izmaksas sasniegs aptuveni 50 miljonus eiro. Šis finansējums ir paredzēts stadiona būvniecībai, infrastruktūras attīstībai un nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanai. Projekta mērķis ir nodrošināt Latvijai modernu sporta infrastruktūru, kas spētu uzņemt starptautiskus futbola mačus un citus nozīmīgus pasākumus.

Projekts tiks finansēts gan no publiskiem, gan privātiem avotiem. ”Latvijas Futbola federācija” un ”Rīgas dome” ir ieplānojuši savus ieguldījumus, bet arī cer uz ”Eiropas Savienības” fondu atbalstu, lai segtu daļu no būvniecības un infrastruktūras izmaksām. Papildus, tiks meklēti arī privāti investori, kas varētu atbalstīt šī ambiciozā projekta realizāciju.

Projekta noslēgums un sabiedrības iesaiste

Nacionālā futbola stadiona digitālā vizualizācija uz tumši zila fona.

Projekta noslēgums paredzēts ne agrāk kā 2027. gadā. Šis termiņš ietver gan stadiona būvniecību, gan ar to saistītās infrastruktūras izveidi. Projektu plāno izstrādāt vairākos posmos, sākot ar detalizētu projektēšanu un sabiedriskās apspriešanas procesu, kas nodrošinās, ka visi iesaistītie var izteikt savus viedokļus un ieteikumus. Kā arī ”Rīgas dome” plāno rīkot semināru, kurā detalizēti izskaidros stadiona būvniecības plānu un tā ietekmi uz apkārtējo vidi.

Alternatīvas futbola stadiona atrašanās vietai

Rīgas apkaime: Rumbula. Maskavas iela.

Ja Lucavsalai tiek teikts “nē”, tad kurā Rīgas mikrorajonā varētu izvietot stadionu? Rumbula izvirzās kā galvenais alternatīvs, ņemot vērā vairākus svarīgus faktorus. Šī teritorija ir plaša un pašlaik piedzīvo degradāciju, tāpēc tās attīstīšana un sakārtošana būtu ne tikai iespēja uzcelt jaunu stadionu, bet arī radīt jaunu dzīvību šajā rajonā.

Rumbula, kas atrodas netālu no Rīga-Daugavpils autoceļa un Daugavas, piedāvā vairākas būtiskas priekšrocības stadiona izvietošanai:

  • Labvēlīga atrašanās vieta: Viegli nokļūt no Rīgas centra un lieliski transporta savienojumi, ieskaitot iespēju attīstīt ūdens transportu.
  • Pieejamība sabiedriskajam transportam un velo infrastruktūrai: Ķengaraga promenādes veloceliņš pievieno papildus priekšrocību šai vietai kā potenciālai Nacionālā futbola stadiona atrašanās vietai.
  • Liela teritorija: Plašās neizmantotās teritorijas piedāvā iespēju ne tikai būvēt stadionu, bet arī veidot apkārtējo infrastruktūru, kā piemēram, kafejnīcas un viesnīcas.

Nacionālais futbola stadions

Nacionālais futbola stadions Lucavsalā no augšas.

Lai gan Nacionālā futbola stadions un tā būvniecība Lucavsalā rada dažādas bažas un iebildumus, tā varētu dot ievērojamu ieguldījumu gan sporta, gan kultūras dzīvē, nodrošinot Latvijai iespēju rīkot starptautiskas sacensības un liela mēroga pasākumus. Taču ir būtiski, lai projekts tiktu realizēts, ņemot vērā iedzīvotāju viedokli un ilgtspējīgu attīstību.

Bildes ņemtas no: rigasdome, tv3, lff, city24, lsm.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences