ZiņasMākslīgais intelekts mūsdienu armijā

Mākslīgais intelekts mūsdienu armijā

Mākslīgā intelekta lietojumi mūsdienu armijās

Mākslīgais intelekts maina mūsdienu karadarbības ainavu, revolucionizējot bruņoto spēku darbības un stratēģiju veidošanu. Mākslīgā intelekta tehnoloģijas ir militāro inovāciju avangardā – no stratēģisko lēmumu pieņemšanas līdz kaujas simulācijām un transporta loģistikai. Iedziļināsimies dažādos mākslīgā intelekta lietojumos mūsdienu armijā un to, kā tas pārveido militāro praksi.

Mākslīgā intelekta attīstība militārajās operācijās

Karavīri iet pārādē ar saviem valsts karogiem

Agrīna pieņemšana un attīstība mākslīgā intelekta ieviešanas pirmsākumi militārajā jomā meklējami 20. gadsimta vidū, un to veicināja nepieciešamība automatizēt sarežģītus aprēķinus un datu analīzi. Tādas aģentūras kā Centrālā Izlūkošanas Pārvalde (CIP) un Nacionālā Drošības Aģentūra (NSA) lika pamatus mākslīgajam intelektam, jo īpaši dabiskās valodas apstrādē (NLP) izlūkdatu vākšanai.

21. gadsimta sasniegumi

21. gadsimta sākumā mākslīgā intelekta jomā tika panākts ievērojams progress, ko veicināja mašīnmācīšanās un datu analītikas attīstība. Bezpilota lidaparāti (UAV) jeb droni, kas aprīkoti ar progresīvām mākslīgā intelekta iespējām, kļuva par galvenajiem novērošanas un izlūkošanas līdzekļiem, uzlabojot situācijas izpratni kaujas laukā.

Noderīgākie izgudrojumi

ECARS MI mašīna

Viens no revolucionāriem sasniegumiem militārā mākslīgā intelekta jomā ir ECARS (Enhanced Collaborative Autonomous Rover System) izveide, kas ir bezpilota sauszemes transportlīdzekļi. Šis auto tips, ko darbina un vada mākslīgais intelekts, atvieglo pārvietošanos pa dažādiem apvidiem, uzlabojot uztveres spējas un nodrošinot militārā personāla drošību kritisku misiju laikā.

Kognitīvais radars

Kognitīvais radars pielietojumā

Vēl viens nozīmīgs sasniegums ir kognitīvais radars, ko izstrādājusi Aizsardzības Pētniecības un Attīstības Organizācija (DRDO). Šī radaru sistēma risina problēmas, ar kurām saskaras tradicionālie radari kara un ierobežotu apstākļu vidē, izmantojot dziļos ‘’neironu’’ veida tīklus un pastiprinātas mācīšanās metodes, lai izveidotu drošus pretinieku atrašanas un noteikšanas mehānismus.

Mākslīgais intelekts kareivju ikdienā

Stratēģisko lēmumu pieņemšana

MI militārajā jomā sniedz būtisku ieguldījumu stratēģisko lēmumu pieņemšanas procesos. Tā algoritmi var analizēt milzīgus datu apjomus no dažādiem avotiem, palīdzot komandieriem pieņemt pareizākus un labākus lēmumus, jo īpaši paaugstinātas spriedzes un stresa situācijās, kad saprāts nav kontrolējams. Neraugoties uz bažām par šī rīka efektivitāti, mākslīgā intelekta ātrās analītiskās spējas komandā ar cilvēka ētisko uzraudzību var paātrināt lēmumu pieņemšanas procesus.

Datu apstrāde un pētniecība

Militārie droni lido barā

Mākslīgā intelekta spējām apstrādāt lielus datu apjomus ir būtiska nozīme militārajā pētniecībā un analīzē. Filtrējot plašas datu kopas, mākslīgais intelekts ļauj militārajiem darbiniekiem efektīvi identificēt likumsakarības, izdarīt precīzus secinājumus un formulēt uz visaptverošu situācijas izpratni balstītus rīcības planus, kā veidot stratēģiju un kā darbību turpināt, lai iegūtu vislabākās pozīcijas.

Kaujas simulācija un apmācība

MI apmācīšana armijā

Mākslīgā intelekta vadītas militārās apmācības simulācijas uzlabo karavīru sagatavotību reāliem kaujas scenārijiem. Šīs simulācijas nodrošina reālistiskas misijas un uzdevumus, ļaujot karavīriem iegūt vērtīgu pieredzi un pilnveidot savas prasmes gan ar ieročiem, gan komunikāciju, gan stratēģijām un pieeju dažādām situācijām, drošā virtuālā vidē. Mākslīgā intelekta radītie mācību materiāli un pielāgota atgriezeniskā saite vēl vairāk optimizē mācību programmas ar atgriezenisko saiti, papildinot instruktoru mācīto.

Secinājumi

Mākslīgais intelekts militārajā jomā ir kļuvis par neaizstājamu mūsdienu operāciju sastāvdaļu, piedāvājot nepārspējamas iespējas lēmumu pieņemšanā, datu analīzē un kaujas simulācijā. Tam attīstoties tālāk un ātrāk, militārā mākslīgā intelekta iekļaušana praksē būs būtiska loma nemieru laikos, nodrošinot lielāku efektivitāti, lietderību un drošību bruņotajiem spēkiem visā pasaulē.

Bildes ņemtas no: U.S. Army, CNBCTV18, Army MOD UK, WE/AR Studio, 4EXPERIENCE, Defence Blog

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences