Jūlijs Latvijā: rekordliels nokrišņu daudzums un trešais mitrākais mēnesis vēsturē
Pagājušajā mēnesī Latvijā nokrišņu daudzums vidēji sasniedza 175% no normas, padarot jūliju par trešo mitrāko mēnesi novērojumu vēsturē, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati. Jūlija nokrišņu norma ir 75,7 milimetri, bet šogad vidēji nolija 132,1 milimetrs.
Kalnciems piedzīvo rekordlielu nokrišņu daudzumu
Kalnciemā šī gada jūlijā nokrišņu daudzums sasniedza 291,6 milimetrus jeb 329% no daudzu gadu vidējā rādītāja. Nokrišņu norma tika pārsniegta vairāk nekā divas reizes arī Dobelē, Staļģenē, Rīgā, Ainažos, Rūjienā, Alūksnē un Zosēnos. Kuldīgā, kur reģistrēti 72,2 milimetri lietus, nokrišņu daudzums nepārsniedza normu.
Intensīvākās lietusgāzes un jauni rekordi
Visstiprākās lietusgāzes Latvijā bija 28.-29. jūlijā, īpaši Jūrmalā, Rīgā un Zemgalē. Kalnciemā 24 stundās nolija 198 milimetri, uzstādot jaunu Latvijas rekordu, lai gan kopējais mēneša nokrišņu daudzums nepārspēja 1945. gada rekordu Rēzeknē, kur nolija 338 milimetri.
Gaisa temperatūra jūlijā pārsniedz normu
Vidējā gaisa temperatūra jūlijā Latvijā bija +19,2 grādi, kas ir par 1,2 grādiem vairāk nekā norma. Tas bija sestais mēnesis pēc kārtas ar augstāku temperatūru nekā parasti. Minimālā temperatūra bija +5,6 grādi 6. jūlijā Madonā, bet maksimālā tveice +31,5 grādi 1. jūlijā Daugavpilī un 16. jūlijā Bauskā.
Saules spīdēšana un relatīvais mitrums
Saules spīdēšanas ilgums jūlijā bija nedaudz zemāks nekā vidēji 1991.-2020. gada periodā, īpaši Ziemeļkurzemē un Vidzemē, kur tas bija līdz 20% zemāks par normu. Vidējais relatīvais gaisa mitrums bija 78%, svārstoties no 72% Rīgā līdz 85% Kolkā.
Vētras un stiprākās vēja brāzmas
Stiprākās vēja brāzmas LVĢMC novērojumu tīklā bija 29 metri sekundē pērkona negaisa laikā 11. jūlijā Bauskā. Vēl lielāki zaudējumi tika nodarīti 28.-29. jūlija vētras laikā, kad lielākās vēja brāzmas tika reģistrētas Rīgā ar ātrumu 27,4 metri sekundē. Jūrmalā, kur novēroti lielākie postījumi, meteoroloģiskie mērījumi netiek veikti.