Aktīvā atpūtaIzstādē "JAUNmarka 2023" līdz 7. janvārim aspkatāmas vieskuratoru veidotas ekspozīcijas

Izstādē “JAUNmarka 2023” līdz 7. janvārim aspkatāmas vieskuratoru veidotas ekspozīcijas

“JAUNmarka 2023” vieskuratoru ekspozīcijas

Latvijas Mākslas akadēmijas lielizstāde “JAUNmarka 2023” (Rīgā, Kalpaka bulvārī 13) apskatāma vēl līdz 7. janvārim! Izstādes noslēguma nedēļā kā vieskuratori piesaistīti mākslinieki Gļebs Panteļejevs, Atis Jākobsons un kurators, mākslas kritiķis Andris Brinkmanis, kuri no studentu darbiem izveidojuši katrs savu ekspozīciju.

Mākslas kritiķis Andris Brinkmanis

“Izstāde “JAUNmarka 2023” ir lieliska iespēja Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem satikt savus potenciālos kolekcionārus, atbalstītājus un, savas karjeras sākumā eksponējot darbus, sākt domāt par to, kā mainās mākslas uztvere, kad darbs ir izstādīts dažādos kontekstos. “JAUNmarka” varētu kļūt par lielisku vietu, kur nākotnē praktizēties arī jaunajiem LMA kuratoriem, “ pauž Andris Brinkmanis.

Andris Brinkmanis melnbaltā attēlā

Viņš turpina: “Piekritu būt viens no šī gada “JAUNmarka” vieskuratoriem, lai atbalstītu un iepazītu jauno mākslinieku paaudzi. Bija ļoti interesanti novērot, kā plašā darbu klāsta vidū daži autori piesaistīja uzmanību, citi pilnībā pazuda kopējā raibumā. Kaut arī šāds mākslas izstādīšanas veids nav ideāls, tas var būt arī ļoti rosinošs. Veidojot savu darbu atlasi, mēģināju radīt vizuālu stāstu, vadoties vienīgi pēc darbu estētikas. Autoru vārdus izlasīju vēlāk un dīvainā kārtā dažiem autoriem, pats nezinot, biju izvēlējies vairākus darbus.”

Mākslinieks Gļebs Panteļejevs

Gļebs Panteļejevs saka: “JAUNmarka” ir vajadzīga! Esmu dzirdējis viedokļus, ka nesaprotamās nišas dēļ “JAUNmarka” bojājot tirgu, kam es kategoriski nepiekrītu. Pirmkārt, lai bojātu tirgu, tam ir jābūt. Par pilnvērtīgu mākslas tirgu Latvijā runāt nevaram. Otrkārt, Jaunmarka lielā mērā ir laimes spēle. Nopērkot vēl pagaidām nepazīstama mākslinieka darbu, tu piedalies loterijā. Man pašam ir bijusi šāda pieredze pirms 12 gadiem, kad darbus skatījāmies kopā ar mākslas kritiķi Ievu Lejasmeijeri. Ieva man parādīja mazu abstraktu glezniņu, kurā bija purva motīvs, un jautāja — vai tā man šķiet brīnišķīga. Apskatīju un ieraudzīju, ka tik tiešām purvā ir kaut kas fantastisks, nezinot darba autoru, to nopirku. Tas izrādījās Artūra Bērziņa darbs, kurš ar šo tēmu, dabas romantisku abstrakciju, vēlāk izpelnījās lielu uzmanību un kļuva par foršu mākslinieku. Man ir šāda pieredze un tādēļ aicinu arī citus piedalīties šajā “JAUNmarkas” laimes spēlē!”

Gļebs Panteļejevs ar nopietnu sejas izteiksmi

Komentējot paša izvēlēto ekspozīciju “JAUNmarkai 2023”, Panteļejevs atklāj: “Apzināti izvēlējos melnbaltos darbus — neuzņemos tik lielu atbildību vērtēt krāsu pasauli. Melnbaltajā es kaut ko saprotu – izvēlējos, pirmkārt, meistarīgus darbus. Šajā ziņā esmu vecmodīgs — man ir ļoti svarīga cilvēciskā roku meistarība. Kontrastam izvēlējos paradoksālu darbu ar krāsainiem galvaskausiem. Tas bija kā filozofisks akcents, kurš radīja spēcīgu kontrastu pret manu melnbaltu darbu izvēli. Šī izvēle ir manas personīgās estētikas atspoguļojums, kurā meklēju dziļāku nozīmi un vēstījumu.”

Mākslinieks Atis Jākobsons

Arī Atis Jākobsons, daloties savā pieredzē kā vieskurators, uzsver izstādes nozīmīgumu: “Būt vieskuratoram ‘JAUNmarkā’ ir gan izaicinājums, gan iespēja. Man bija svarīgi, lai mana ekspozīcija atspoguļo manu redzējumu un pieeju mākslai. Es izvēlējos darbus, kas, manuprāt, ir izteiksmīgi un spēj runāt paši par sevi, sniedzot skatītājiem iespēju ieraudzīt glezniecību no jauna skatupunkta. Katrs darbs manā izvēlē bija kā stāsts, kas veidoja kopējo naratīvu.”

Atis Jākobsons

Ko varam secināt?

Izstāde “JAUNmarka 2023” piedāvā ne tikai studentu darbu apskati, bet arī iespēju ielūkoties mākslas pasaulē caur kuratoru acīm, kas piešķir papildu dimensiju un dziļumu visai ekspozīcijai. Tā ir lieliska iespēja gan jaunajiem māksliniekiem, gan mākslas mīļotājiem izbaudīt un atklāt mākslas daudzveidību un tās transformāciju laikmetīgajā kontekstā

“JAUNmarka 2023” ir atvērta ikvienam interesentam un aicina apmeklētājus iegremdēties mākslas pasaulē, atklājot jaunus talantus un piedzīvojot mākslas darbu daudzveidību. Izstāde ir brīnišķīga iespēja piedzīvot jaunrades enerģiju un iedvesmu, kas pulcējas Latvijas Mākslas akadēmijā.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences