VeselībaIzdegšanas sindroms: Kā to pārvarēt?

Izdegšanas sindroms: Kā to pārvarēt?

spot_img

Pārvariet izdegšanas sindromu

Vai jūtaties pastāvīgi noguruši un emocionāli izsmelti? Ja atbilde ir “jā”, iespējams, jūs saskaraties ar izdegšanas sindromu, kas ir nopietns stāvoklis, radies no ilgstoša stresa. Šīs pazīmes ir brīdinājums, ka ir laiks pievērst uzmanību savai labklājībai. Šajā rakstā mēs detalizēti apskatīsim izdegšanas sindroma cēloņus, simptomus un efektīvas cīņas metodes.

Kā izdegšanas sindroms ietekmē ikdienu?

Izdegšanas sindroms var smagi ietekmēt jūsu spēju strādāt un justies enerģiskam. Tas var liekt jums justies bezspēcīgiem un bezcerīgiem. Šis stāvoklis ne tikai ietekmē darba un mājas dzīvi, bet arī jūsu sociālās attiecības. Turklāt tas var padarīt jūsu ķermeni vairāk uzņēmīgu pret dažādām slimībām, piemēram, saaukstēšanos un gripu.

Kā atpazīt tuvošanos izdegšanas sindromam?

Izdegšanas sindromam tuvojoties, var rasties šādi simptomi:

 • Katra diena šķiet slikta.
 • Rūpes par darbu vai mājas dzīvi šķiet pilnīgi liekas.
 • Pastāvīgs nogurums.
 • Dienas lielāko daļu pavadot veicot garlaicīgus vai pārāk apgrūtinošus uzdevumus.
 • Sajūta, ka nekas, ko darāt, nav novērtēts vai nenes rezultātu.

Kādas ir izdegšanas sindroma fiziskās un emocionālās pazīmes?

Fiziskās pazīmes: Izdegšanas sindroms var izraisīt pastāvīgu nogurumu, vāju imunitāti un biežu slimošanu. Cilvēkiem ar šo sindromu bieži sāp galva vai muskuļi, kā arī var mainīties viņu ēšanas un miega ieradumi.

Emocionālās pazīmes: Izdegšanas sindromā cilvēki bieži jūtas neveiksmīgi un šaubās par sevi, izjūt bezspēcību un emocionālu atsvešinājumu, it kā viņi būtu vieni. Viņiem zūd motivācija, pieaug negatīvas domas, kā arī neapmierinātība ar savu dzīvi un darbu.

biznesmenis grāmatnīcā

Kā atšķirt stresu no izdegšanas?

Lai arī izdegšanas sindroms rodas no ilgstoša stresa, tas nav vienkārši liels stress. Kad cilvēks piedzīvo stresu, viņš bieži jūtas lielā slodzē ar pārāk daudz darāmām lietām, kas fiziski un mentāli nogurdina. Izdegšanas sindroms, no otras puses, ir vairāk saistīts ar izsīkumu un emocionālu tukšumu – tas ir vairāk par to, ka jūtaties izsmelti un zaudējat interesi un motivāciju, nevis par to, ka esat pārāk aizņemti.

Izdegšanas sindroma cēloņi

Izdegšanas sindroms var rasties ne tikai no stresa darbā, bet arī jebkuram cilvēkam, kurš jūtas pārstrādāts un novērtēts nepietiekami. Taču šis sindroms ne vienmēr ir saistīts tikai ar grūtu darbu vai lielu atbildību. Ir vēl citi iemesli, kas var izraisīt izdegšanu.

Darba saistītie cēloņi:

 • Sajūta, ka nav kontroles pār darbu.
 • Atzinības trūkums par labu darbu.
 • Neskaidras vai pārmērīgi lielas darba prasības.
 • Neizaicinošs darbs.
 • Strādāšana haotiskā vidē.

Dzīvesveida cēloņi:

 • Pārāk daudz darba, bez pietiekama laika sociālai dzīvei vai atpūtai.
 • Trūkst tuvu, atbalstošu attiecību.
 • Pārāk daudz atbildību bez palīdzības no citiem.
 • Nepietiekams miegs.

Personības iezīmes, kas var veicināt izdegšanu:

 • Perfekcionisma tendences, nekad nav pietiekami labi.
 • Pessimistisks skatījums uz sevi un pasauli.
Biznesmenis atpiežas pret autobusa logu

Kā no sindroma tikt vaļā?

Lai atbrīvotos no izdegšanas sindroma, ir svarīgi atpazīt tā pazīmes un aktīvi rīkoties. Tas nozīmē meklēt atbalstu, mācīties labāk pārvaldīt stresu, un attīstīt pozitīvu attieksmi pret darbu un dzīvi. Svarīgi ir arī atvēlēt laiku, kad neizmanto tehnoloģijas, un nodarboties ar radošām aktivitātēm. Lai stiprinātu fizisko un emocionālo veselību, ieteicams veikt regulārus vingrinājumus un ēst veselīgi, kā arī samazināt kaitīgu vielu, piemēram, nikotīna un alkohola, lietošanu. Galvenais ir pārskatīt savas dzīves prioritātes, noteikt personīgās robežas un koncentrēties uz visbūtiskāko dzīves jomās.

Vēl viens veids, kā tikt galā ar šo problēmu: “Profesionālā izdegšana” ir Marijas Ābeltiņas grāmata, kas balstīta uz personīgu pieredzi, zinātniskiem pētījumiem un praktisko izpratni. Autore piedāvā vērtīgus ieteikumus un instrumentus darbiniekiem un vadītājiem, kā pārvarēt un novērst profesionālo izdegšanu. Grāmatā iekļauti praktiski piemēri, vingrinājumi un ilustrācijas, kas palīdzēs atrast motivāciju, pārvarēt darba radītos izaicinājumus un uzlabot komunikāciju darba vidē.

 "Profesionālā izdegšana" sarkana grāmata, autore Marijas Ābeltiņas

Atpazīt izdegšanas sindromu un samazināt tā ietekmi ir svarīgi ikvienam, kurš ilgstoši jūtas stresā. Rūpējoties par savu emocionālo un fizisko veselību, varat palīdzēt sev tikt galā ar izdegšanu, atgūt enerģiju un uzlabot koncentrēšanās spējas.

Bildes ņemtas no: medium, vipvorobjev, careerprofiler.net.

spot_img

Lasi vēl

spot_img

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences