Finansējums studentiem biznesa uzsākšanai
Uzņēmējdarbības uzsākšana kā studentam var būt aizraujošs ceļojums, kas pilns ar iespējām un izaicinājumiem. Tomēr viena no aktuālākajām studentu uzņēmēju problēmām ir finansējuma nodrošināšana, lai uzsāktu vai attīstītu savu uzņēmējdarbību. Taču arī tas ir risināms, jo ir pieejami dažādi veidi, kā piekļūt jūsu vajadzībām pielāgotam finansiālajam atbalstam. Apskatīsim, kur Jūs varat atrast finansējumu dažādos jūsu uzņēmējdarbības ceļa posmos.
Ar ko sākt? Agrīnā uzņēmējdarbības stādija
Jums ir radusies lieliska ideja, bet neesat pārliecināts, ar ko sākt? Šajā brīdī ir jāpielieto pirmsinkubācijas un inkubācijas programmas. Šīs programmas ir paredzētas uzņēmējiem, kuri ir sava uzņēmuma sākumposmā, un tajās tiek sniegtas gan konsultācijas, gan finansiāla palīdzība:
1. Universitātes atbalsts
Daudzas Latvijas universitātes piedāvā uzņēmējdarbības attīstības programmas studiju laikā, kā arī biznesa inkubatorus un atbalsta centrus. Latvijā lielākās universitātes, piemēram, Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), piedāvā īpašas inkubācijas un pirmsinkubācijas programmas. Šīs programmas piedāvā vērtīgus resursus, piemēram, mentoringu, piekļuvi prototipu izgatavošanas iekārtām un pat finansējuma dotācijas, lai palīdzētu studentiem īstenot savas idejas.
2. Valdības iniciatīvas
Turklāt uzņēmējdarbības veicināšanā būtiska loma ir arī tādām valdības atbalstītām aģentūrām kā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). LIAA ir izveidojusi biznesa inkubatoru tīklu visā valstī, nodrošinot topošajiem uzņēmējiem nepieciešamos rīkus un resursus, lai attīstītu savus uzņēmumus. Izmantojot šīs programmas, dalībniekiem ir pieejams finansējums, mentorings un citi būtiski atbalsta pakalpojumi.
Kā novirzīties, ja Jums ir produkts, kas jānogādā tirgū?
Jūs esat izstrādājis prototipu, pilnveidojis savu uzņēmējdarbības modeli un tagad ir pienācis laiks produktu laist tirgū. Šajā posmā ir nepieciešama strauja izaugsme un iekļūšana tirgū, kas bieži vien prasa papildu finansējumu un atbalstu:
1. Paātrināšanas programmas
Latvijā ir vairākas akselerācijas programmas, kas paredzētas jaunuzņēmumiem, kuri ir gatavi paplašināt savu darbību. Tādas programmas kā “Commercialisation Reactor“, “Buildit Latvia“, “Startup Wise Guys” un “Overkill Ventures” piedāvā intensīvas izglītojošas nodarbības, mentoringu, piekļuvi investoriem un finansējumam un pat koprades telpas. Šīs programmas nodrošina uzņēmējus ar instrumentiem un resursiem, kas nepieciešami, lai paātrinātu izaugsmi un paplašinātu savu tirgus pārklājumu.
2. Valsts finanšu iestādes
Valsts finanšu iestādes, piemēram, “ALTUM“, sniedz pielāgotu finansiālo atbalstu jaunuzņēmumiem. “ALTUM” piedāvā jaunuzņēmumu aizdevumus, garantijas un riska kapitāla instrumentus, lai atbalstītu uzņēmējus dažādos to darbības posmos. Neatkarīgi no tā, vai Jums ir nepieciešams sākuma finansējums vai atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai, “ALTUM” ir Jūsu rīcībā.
Kā veicināt izaugsmi? Jums ir bizness, un tagad tam nepieciešama izaugsme
Kad Jūsu uzņēmums ir izveidots un darbojas, Jums varētu būt nepieciešams ievērojams finansējums, lai veicinātu tā izaugsmi. Šajā gadījumā ir iesaistīti riska kapitāla fondi, kas apmaiņā pret pašu kapitālu piedāvā investīcijas.
1. Riska kapitāla ainava
Latvijā ir dinamiska riska kapitāla ekosistēma, un tādi fondi kā “Imprimatur Capital“, “Change Ventures” un “RubyLight” aktīvi meklē daudzsološus jaunuzņēmumus, kuros investēt. Šie fondi sniedz ne tikai finansiālu atbalstu, bet arī stratēģiskas konsultācijas, tīklošanās iespējas un piekļuvi turpmākām investīciju kārtām.
Secinājumi
Nobeigumā jāsecina, ka ceļš, lai nodrošinātu finansējumu savam studentu uzņēmumam, var šķist biedējošs, taču ar pareizajiem resursiem un atbalstu tas ir pilnībā sasniedzams. Sākot ar universitāšu programmām un beidzot ar valdības iniciatīvām un riska kapitāla finansējumu, topošajiem uzņēmējiem Latvijā ir pietiekami daudz izaugsmes iespēju, lai veicinātu savu uzņēmumu attīstību.
Bildes no: diena; businessmadona; buildit; linkedin – ALTUM; changeventures.medium.