Eiropas Savienībā stājas spēkā pasaulē pirmais visaptverošais Mākslīgā intelekta akts
1. augustā Eiropas Savienībā stājās spēkā pasaulē pirmais visaptverošais Mākslīgā intelekta (MI) regulējums, kura mērķis ir līdzsvarot MI radītās iespējas un riskus. MI aktu Eiropas Parlaments pieņēma 13. augustā, un Eiropas Padomē tas tika apstiprināts 21. maijā. Likumdošana pilnībā stāsies spēkā 2026. gada 2. augustā, ieviešot definētus izņēmumus.
VARAM viedoklis par MI akta nozīmi
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks Gatis Ozols uzsver, cik svarīgi ir pielietot MI risinājumus saskaņā ar pamattiesībām un demokrātijas pamatprincipiem. Viņš arī atzīmē, ka šis akts kalpos kā paraugs starptautisku normu veidošanai, līdzīgi kā citi Eiropas regulējumi.
MI akta noteikumi un prasības
MI akts nosaka stingrus noteikumus un prasības augsta riska MI sistēmām, tostarp pārredzamības un informēšanas pienākumus, kā arī aizliegtos pielietojumus. Tāpat akts paredz noteikumus lielo valodu modeļu datu pārvaldībai. Regulējums neattiecas uz militāriem un valsts drošības mērķiem, taču nosaka minimālās prasības personas pamattiesību aizsardzībai.
Pētniecības un inovāciju atbalsts
Lai veicinātu inovācijas un pētniecību, MI akts paredz izņēmumus un atvieglojumus pētniecības jomā, tostarp “smilškastu testēšanas” ieviešanu. Tas nodrošinās atbildīgu MI lietojumu un sabiedrības interešu aizsardzību.
Vienoti noteikumi uzņēmējiem un valsts iestādēm
MI akts nodrošina skaidrus un vienotus noteikumus uzņēmējiem un valsts iestādēm MI izstrādē, ieviešanā un lietošanā. Atkarībā no MI sistēmu riska līmeņa, tiks piemēroti attiecīgi noteikumi un sankciju mehānismi.
Pakāpeniska MI akta ieviešana
Dalībvalstis turpinās integrēt MI akta prasības vietējos regulējumos, un nākamā gada laikā tiks izveidotas kompetentās iestādes. VARAM strādā pie mācību programmu izstrādes valsts pārvaldei un atbalsta iestādēm MI ieviešanā Latvijā.