VeselībaAugsta darba fiziskā aktivitāte var palielināt demences risku?

Augsta darba fiziskā aktivitāte var palielināt demences risku?

Kas ir Demence?

Demence ir kopīgs nosaukums simptomu grupai, kas saistīta ar pastāvīgu smadzeņu funkciju samazināšanos un var ietekmēt atmiņu, domāšanas spējas, valodas prasmes, uzmanību, prasmes orientēties telpā, kā arī emocionālo kontroli un sociālās prasmes. Tā nav neatņemama daļa no novecošanās procesa, bet gan patoloģisks stāvoklis, ko izraisa dažādi smadzeņu bojājumi vai slimības.

Jauns pētījums, publicēts prestižajā žurnālā “The Lancet Regional Health – Europe“, norāda, ka cilvēkiem, kuri regulāri saskaras ar augstu fizisko slodzi darbā, demences un vieglas kognitīvās traucējumu risks ir ievērojami lielāks.

Demences riska pakļauti cilvēki. Trīs vīrieši, kas strādā noliktavā.

Augsts risks darba jomās

Saskaņā ar pētījumu, cilvēkiem, kuru darbs saistīts ar intensīvu fizisko aktivitāti, demences risks ir 15,5%, salīdzinot ar tiem, kuru darba aktivitāte ir zema, kur risks ir 9%. Visbiežāk šāda veida fizisko aktivitāti piedzīvo mazumtirdzniecības, medmāsu un lauksaimniecības nozares darbinieki.

Papildus fiziskajai aktivitātei darba vidē, pētnieki uzsvēra arī sociālekonomisko statusu un darba vides stresu kā iespējamos faktorus demences riska palielināšanā. Turklāt dažādas profesijas var nozīmēt pakļaušanu vides toksīniem. Tādējādi darba devējiem un politikas veidotājiem ir jāpievērš uzmanība šiem jautājumiem, veidojot darba vidi, kas ne tikai nodrošina fizisko, bet arī garīgo un kognitīvo veselību.

Kas ir aiz šiem skaitļiem?

Pētījums izmantoja datus no HUNT4 70+ pētījuma, kura laikā tika izpētīti 7,005 cilvēki no Trøndelag apgabala Zviedrijā. Dr. Vegard Skirbekk, pētījuma atbildīgais autors, norādīja, ka mērķis bija saprast demences risku dzīves gaitas perspektīvā: “Demenču cēloņus vecumā varētu atrast agrāk dzīvē”.

Ieteikumi un nākotnes pasākumi

Kamēr pētījuma autori uzsver, ka vēl ir jāveic plašāki izpētes darbi, viņi iesaka darbiniekiem ar augstu fizisko slodzi regulāri veikt pauzes un nodrošināt sev autonomiju. Tāpat ieteicams ievērot veselīgu dzīvesveidu: izvairīties no smēķēšanas, pārmērīga alkohola lietošanas un fiziskās neaktivitātes.

Lai arī šīs ziņas varētu šķist satraucošas daudziem fiziski aktīviem darbiniekiem, ir svarīgi atcerēties, ka demences risku ietekmē vairāki faktori, un pareizais dzīvesveids var palīdzēt samazināt tā iespējamību.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences