Ziema var būt iestājusies, bet pat šajā laikā dārzā ir pārsteidzoši daudz darbu. Tagad ir laiks paglabāt augus siltumā un plānot nākamā gada stādījumus. Ir pat daži augi, ko var sākt audzēt, ja esi īpaši centīgs.
Tāpēc uzvelc kādu papildus kārtu un ķeries pie mūsu padomiem, kā rūpēties par dārzu ziemā. Un, kad esi sakārtojis dārzu, padomā arī par to, ko var izmatot dārza dobju segšanai – šajā rakstā atradīsi padomus!
1. Dārzeņu novākšana un uzglabāšana
Pirms salnām jānovāc visi aukstumam neizturīgie dārzeņi, piemēram, tomāti, cukini, zirņi, pupiņas, ziemas ķirbji un ķirbju ģints augļi. Inficētos augus nekavējoties jāiznīcina, lai izvairītos no slimību izplatīšanās. No otras puses, salīgie dārzeņi, piemēram, briseles kāposti vai spināti, var palikt zemē, jo tie pēc viegla sala kļūst garšīgāki. Ja vēlaties tos uzglabāt, izrakt un pareizi tos nosusināt pirms uzglabāšanas ir ļoti svarīgi.
2. Garšaugu sagatavošana ziemai
Daži garšaugi, piemēram, salvija, ir izturīgi un neprasa īpašu aizsardzību ziemā, bet citi, kā piemēram, rozmarīns vai baziliks, nepanes ziemas aukstumu un tiem nepieciešama papildu aizsardzība vai pārstādīšana telpās. Ķiploki tiek stādīti oktobrī vai novembrī un pārziemo, lai nākamajā vasarā iepriecinātu ar ražu.
3. Dārza dobju segšana
Pirms augsne sastingst, ir jāpievieno kārta komposta vai mēslojuma, lai ziemas laikā tā bagātinātu augsni. Aizsardzībai pret augsnes eroziju un nezālēm var izmantot salmu vai mulča kārtu. Alternatīva var būt arī melna plēve vai kartons, kas pasargās dobes līdz pavasarim.
Augstās dobes ziemā var sniegt vairākas priekšrocības dārza kopšanā un augu aizsardzībā pret aukstuma ietekmi:
- Zemē esošais aukstums un apsarmojums mazāk ietekmē augus augstajās dobēs, jo tie atrodas tālāk no zemes aukstā slāņa.
- Pareizi izveidotas augstās dobes ar drenāžas slāni palīdz novadīt lieko mitrumu, kas ir īpaši svarīgi ziemā, kad ūdens var uzkrāties un sasalst, bojājot saknes.
- Augstās dobes ir vienkāršāk sedzamas ar agroplēvi vai siltumnīcas pārklājumu, lai aizsargātu augus no aukstuma.
Kur tādu iegādāties?
Paaugstināta koka dārza puķu kaste. Šī 113 cm platā, 88 cm garā un 36 cm augstā kaste ir izstrādāta, lai piedāvātu ne tikai funkcionalitāti, bet arī estētisku pievilcību jūsu āra telpai. Ar 195 litru tilpumu, šī trīslīmeņu dārza kaste ir ideāli piemērota dažādu dārzeņu un garšaugu audzēšanai, vienlaikus nodrošinot aizsardzību no zemes kaitēkļiem.
4. Ogu krūmu sagatavošana ziemai
Ogulāju krūmi parasti ir izturīgi, taču dažiem var būt vajadzīga rudenī veikta atzarošana un aizsardzība. Piemēram, vasaras aveņu krūmiem pēc ražas novākšanas jāatstāj tikai stiprākie zari. Melnās ogas un mellenes var stādīt rudenī, bet zemenes ir jāsedz ar salmu mulču.
5. Daugadīgo augu sagatavošana ziemai
Daudzgadīgiem ziediem un krūmiem pirms ziemas iestāšanās ir jānodrošina pietiekama laistīšana. Dažus augus, kas nēsā slimības, piemēram, floksus vai hostas, labāk ir nogriezt, bet atstāt aptuveni 7 cm stublājus virs zemes. Ja plānojat pavasarī ierīkot jaunu puķu dobju, jau tagad to sedziet ar mulču vai plēvi.
Visbeidzot, neatkarīgi no sezonālajiem darbiem, jūsu dārzam ir nepieciešama aprūpe, lai tas plauktu un augtu. Ievērojot šos padomus, jūsu dārzs ne tikai izdzīvos ziemu, bet arī būs gatavs jaunai augšanas sezonai. Atcerieties, ka ziemas mēneši ir laiks, kad varat plānot nākamās sezonas dārzu un patiesi izbaudiet ziemas mieru.