Finanses2024. Gada ''Zaļās'' Kreditēšanas Indeksa Tendences

2024. Gada ”Zaļās” Kreditēšanas Indeksa Tendences

Apskatām 2024. gada “zaļās” kreditēšanas indeksa tendences un analizējot nozīmīgās pārmaiņas

Zaļās kreditēšanas joma piedzīvo nozīmīgas pārmaiņas un izaugsmi, kas ietekmē gan bankas, gan uzņēmumus un patērētājus. Šajā rakstā apskatīsim, kādas tendences vērojamas 2024. gada zaļās kreditēšanas indeksā, kā arī analizēsim faktorus, kas ietekmē šo izaugsmi.

Zaļās kreditēšanas indeksa pieaugums

2024. gada kreditēšanas indekss pieauga par 5 procentpunktiem, kas ir mazāks pieaugums nekā iepriekšējā gadā. Tomēr kopumā vērojama pozitīva tendence, jo bankas turpina kreditēt un to vēlme pieaug. Īpaša uzmanība tiek pievērsta ilgtspējīgajai jeb, kas ir nozīmīga ne tikai bankām, bet arī lielajiem uzņēmumiem, lai atbilstu Zaļā kursa prasībām.

Finanšu pārskati un aizņemšanās potenciāls

Darba komanda ofisā pie galda skatās datorā

Uzņēmumu finanšu pārskatos redzams lielāks aizņemšanās potenciāls, nekā uzņēmumi reāli izmanto. Iedzīvotāju spēja aizņemties pozitīvi raksturojas ar vidējās darba algas pieaugumu. Tomēr patērētāju piesardzība, ko izraisījušas iepriekšējā gada augstās bāzes likmes, ir bremzējošs faktors.

Jauna apjoma samazinājums

No jauna izsniegto kredītu apjoms pagājušajā gadā samazinājās par aptuveni 15%. Hipotekāro kredītu pieprasījums joprojām dominē Rīgā un Pierīgā, kur 76% no izsniegtajiem mājokļu kredītiem ir izsniegti galvaspilsētā un tās tuvumā. Savukārt pārējie 24% ir izsniegti Latvijas reģionos un reģionālajās pilsētās.

Uzņēmumu kreditēšana

Uzņēmumu kreditēšana: kolāža.

Līdzīga tendence vērojama arī uzņēmumu kreditēšanā, lai gan uzņēmumiem no jauna izsniegto kredītu apmērs reģionos nedaudz palielinājies salīdzinājumā ar 2022. gadu. Šis pieaugums norāda uz lielāku uzticēšanos reģionālajiem uzņēmumiem un to potenciālu attīstīties.

Ilgtspējīgas kreditēšanas nākotne

Modelējot kreditēšanu 2030. gadam, finanšu sektors izvirza priekšplānā ilgtspējīgo jeb zaļo kreditēšanu. Šajā jomā vērojamas divas perspektīvas:

  1. Uzņēmumu pienākumi, kas saistīti ar ekoloģisko pēdu samazināšanu.
  2. Iespējas uzlabot uzņēmuma procesus, kas var radīt lielāku efektivitāti un mazākus izdevumus ilgtermiņā.

Ilgtspējības realizēšana ir komandas darbs

Četri darbinieki liek klāt zaļu puzles gabalu pie baltiem savienotiem puzles gabaliem.

Ilgtspēja prasa visu pušu iesaisti – valsts politikas un noteikumu veidošanā, uzņēmēju iniciatīvu realizēšanā un finanšu sektora atbalsta nodrošināšanā. Valstij ir jārada atbalsta mehānismi un jādefinē atbalstāmās nozares, lai uzņēmumi justos motivēti un gatavi attīstībai, savukārt bankām jābūt gatavām sniegt atbalstu šo iespēju īstenošanā.

Secinājumi

Zaļās kreditēšanas indekss 2024. gadā turpina pieaugt, liecinot par banku un uzņēmumu gatavību atbalstīt ilgtspējīgas iniciatīvas. Lai gan izaugsmes temps ir nedaudz samazinājies, kopējā tendence ir pozitīva, un ilgtermiņā zaļā kreditēšana kļūs par arvien nozīmīgāku finanšu sektora sastāvdaļu.

Bildes ņemtas no: annualreport.traton, firstcircle, sustainablebusinessforum, aurosign.

Informācija ņemtas no: financelatvia.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences