Aktīvā atpūta1. maija brīvdienas 2024: Satversmes sapulces sasaukšanas diena un darba svētki

1. maija brīvdienas 2024: Satversmes sapulces sasaukšanas diena un darba svētki

1. maija brīvdienās svinēsim vairākus nozīmīgus notikumus ar dažādiem pasākumiem Latvijā

1. maijs Latvijā un pasaulē tiek svinēts kā nozīmīgs datums. Latvijā šī diena ir vēsturiski nozīmīga ar Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanu. Tāpat arī šajā dienā tiek atzīmēti Darba svētki, kas veltīti darba cilvēku tiesību aizstāvēšanai un cieņai.

Satversmes sapulces sasaukšana

1. maija svētku ilustrācija: Ģimene svin darba svētkus, vīrietis tur Latvijas karogu.

1920. gada 1. maijā Latvijā tika sasaukta pirmā Latvijas Republikas Satversmes sapulce. Prezidents un jurists Jānis Čakste, divu gadu laikā izstrādāja Latvijas Republikas Satversmi. Šis pamatlikums tika pieņemts 1922. gadā, kas nosaka katras personas demokrātiskās tiesības Latvijā, tostarp tiesības uz izglītību, veselības aprūpi un darbu.

Darba svētki visā pasaulē

Paralēli Satversmes sapulces sasaukšanai, 1. maijs pasaulē tiek atzīmēts kā Darba svētki. Šie svētki atzīmē strādnieku cīņu par labākiem darba apstākļiem, kas aizsākās ar Hejmārketa slaktiņu Čikāgā 1886. gadā. Šī diena ir paredzēta, lai godinātu tos, kas cīnījās par astoņu stundu darba dienu. Darba svētki šobrīd ir ieguvuši plašu atpazīstamību un tiek svinēti daudzās pasaules valstīs.

Lai gan lielākajā daļā valstu 1. maijs ir atpūtas diena, dažādās pasaules valstīs Darba svētki tiek atzīmēti citās dienās. Piemēram, Apvienotajā Karalistē un Īrijā tos svētkus pirmajā maija pirmdienā, savukārt Kanādā un Austrālijā – citos mēnešos. Interesanti ir tas, ka Amerikas Savienotajās Valstīs Darba svētki tiek svinēti septembra pirmajā pirmdienā, kas ir arī brīvdiena.

1. maija brīvdienas pasākumi 2024. gadā

Papildus darba svētkiem un Satversmes sapulces sasaukšanas dienai, 2024. gada 1. maija brīvdienās mēs svinam arī Latvijas 20. gadadienu kopš iestāšanās Eiropas Savienībā.

Koncerti un kultūras pasākumi

Svinot Latvijas divdesmitgadi kopš iestāšanās Eiropas Savienībā, Rīgā 1. maijā no pulksten 16:00 norisināsies tiešraide pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kur izskanēs koncertstāsts “Tu esi mājās. Tu esi ES”, kas atspoguļo Latvijas dalību ES un tās nozīmi valsts neatkarības uzturēšanā. Vienlaikus, kultūras centrā “Imanta” notiks vīru kora “Silvicola” koncerts, kas solās būt pilns ar patriotiskām dziesmām.

Vides mākslas un zibakcija

Eiropas savienības karogs ar zilu fonu un dzeltenās zvaigznēm aplī.

Papildus muzikālajiem notikumiem, Rīga tiks izrotāta ar vides mākslas objektiem, un no plkst. 15:30 Doma laukumā līdz Brīvības piemineklim norisināsies zibakcija #MēsEsamEiropā. Šīs akcijas mērķis ir demonstrēt Latvijas piederību Eiropas Savienībai.

Uzvaras parkā būs apskatāms “Demokrātiskais kvadrāts“, kas ilustrē sabiedrības daudzveidību. Tāpat, svinot Latvijas dalību ES, notiks gaismas akcija “Latvija mirdz Eiropā”. Gaismas akcija, kas iekļaujas plašākā Eiropas mēroga svinībās, notiks 1. maijā četrās Latvijas pilsētās – Rīgā, Rēzeknē, Cēsīs un Liepājā, kur tiks izgaismoti svarīgi pilsētu objekti.

Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā – 20 gadu atskats

Latvijas karogs blakus Eiropas savienības karogiem.

Pēc iestāšanās ES Latvija ieguva piekļuvi plašākam tirgum, kas veicināja tirdzniecību un investīcijas. ES struktūrfondu atbalsts palīdzēja modernizēt infrastruktūru, attīstīt izglītību un uzlabot veselības aprūpes sistēmu.

Latvijas dalība ES ir veicinājusi ekonomisko augšupeju, sociālo integrāciju un politisko stabilitāti, kas ir būtiski veicinājuši valsts attīstību. Šo divdesmit gadu laikā Latvija ir demonstrējusi savu spēju būt par nozīmīgu dalībnieku Eiropas lēmumu pieņemšanas procesos.

Bildes ņemtas no: latgalesgors, rigasdome, lsm, visisvetki, notiek.process, lr1.lsm, nra.

Lasi vēl

Biežāk uzdotie jautājumi ⇢

Vairāk Tendences